Influencer Olmayan Kalmasın!

Co-Influencer
2 min readOct 18, 2021

Influencer Olmak İçin 500 Takipçi Neden Yeterlidir?

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz bir pazarlama kavramı var: Influencer Pazarlama. Teknolojinin hızla ilerlediği ve geleneksel pazarlama yöntemlerini yavaş yavaş terk ettiğimiz bu günlerde; pazarlama gündeminin büyük çoğunluğunu oluşturan Influencer Pazarlama’nın alt dalı olan Nano Influencer Pazarlama sayesinde markalar kendilerini çok hızlı ve uygun maliyetle ileriye taşıyabiliyorlar. Aynı zamanda da Influencerlar için kendi evlerinden hatta odalarından yönetebildikleri bir iş modeli ortaya çıkmış oluyor. Yani genel anlamda bir kazan-kazan durumu söz konusu.

Şimdi gelelim “Nasıl Nano-Influencer oluruz?” sorusunun cevabına:

Belki de Influencer diyince aklınıza hemen milyon takipçili fenomen isimleri geliyordur. Ancak Nano-Influencer Pazarlama için durum sandığınızdan çok daha basit ve kolay bir halde. Nano-Influencer olmak için minimum 500 takipçiye sahip olmanız yeterli. Biraz şaşırmış olabilirsiniz bu şaşkınlığınızı hiç dağıtmadan sizleri daha da şaşırtmak adına alt paragrafa davet ediyorum:

Ben en az 500 takipçili bir birey olarak bir reklam kampanyasına ne katabilirim diye düşünmeyin. Aslında herhangi bir 500 takipçili bir bireyin etkileşimi aklınıza ilk gelen milyonluk fenomen isimlerin etkileşim sayısından daha yüksek. Bu da markaların Nano Influencerlar ile çalışmasının bir numaralı faktörü.

“Gerçekten sadece 500 takipçi yeterli mi?” sorusunu duyar gibiyiz.

En kaba tabiriyle yanıtlayacak olursak: Evet kesinlikle yeterli. Şimdi dilerseniz rasyonel bir kanıt ile markaların neden Nano-Influencerlar ile çalışmayı gündemlerine bu kadar aldıklarını gösterelim:

Aklınıza ilk gelen fenomen Influencer’ı düşünün. Milyonlarca takipçisi ve yüzbinlerce beğenisi olsun. Herhangi bir marka kendisine reklam için teklif götürdüğünde yüksek meblağlar isteyip takipçi sayısına göre düşük bir etkileşim alırken; Aşağıdaki bir Nano-Influencer ile fenomen karşılaştırılmasından görebileceğiniz gibi aynı teklifle belki 100 kadar nano influencer ile çalışıp milyonluk influencerdan daha yüksek etkileşim yakalayabiliyor.

Peki yüksek ihtimalle şuan her şey kafanıza ufak ufak yatmaya başladı ancak bir soru hala kafanızı kurcalıyor: “Madem biz minimum 500 takipçiye sahip bireyler olarak bu kadar elle tutulur bir yerdeyiz ben nereden başlamalıyım ve nasıl başlamalıyım?” sorusunun cevabına:

Co-Influencer tam olarak siz değerli Nano-Influencer adaylarımız için burada. Bu zamana kadar birbirinden değerli markalarla birbirinden değerli Nano-Influencerları bir araya getirip, kampanyalar oluşturup markaları hedeflerine hızlıca ulaştırırken; Nano-Influencerlar’ın da pasif gelir elde etmelerini sağlıyor.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Kendinize iyi bakın; Co-Influencer ile kalın…

--

--