Nano Influencer Pazarlama Markanıza Ne Sağlar?

Nano Influencer Pazarlama Neden Önemlidir?

Co-Influencer
3 min readAug 18, 2021

Dersten az önce çıkmış ama spor yapma tutkunu bir üniversiteli, 9–5 işinden arta kalan zamanda yeni kafeler keşfetmeye meraklı bir çalışan veya mutfakta efsane tarifler yaratan bir doktor.

Nano Influencerlar; 500–10.000 takipçisi olan organik içerik üreticileridir. Az sayıda ama aynı konuda tutkulu oldukları takipçi kitlesiyle pazarlama sektöründe devrim yaratmaya başlayan nano influencerlar artık tüm influencerların yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyorlar. Peki az takipçili, içimizden biri olan bu insanlar markalara nasıl faydalar sağlıyor?

1. Hedef Kitleye Doğrudan Erişim

Nano Influencer hesaplar, belirli bir ilgi alanına yoğunlaşmış kişilerin toplanma noktasıdır. Bu nedenle pazarlama kampanyalarının kişiselleştirilmesinde ve hedef kitleye direk ulaşılmasında markalara büyük yardımı dokunur.

2020 yılında yapılan bir anket sonucunda katılımcıların yüzde 60'a yakını dijital influencerların ürettiği içeriklerden, karşılaştıkları en iyi kişiselleştirilmiş reklama kıyasla daha çok etkilendiklerini belirttiler.

Bir örnek vermek gerekirse, İzmir’de bir restoran kurmak isteyen bir işletmeci , İzmir’de yaşayan ve gittiği mekanlardan gönderiler paylaşan bir nano influencer ile çalıştığında bu tanıtımı görenler de o bölgede yaşayan ve büyük ihtimalle nano influencerlar ile aynı mekanlara giden hatta aynı zevklere sahip kişiler olacaktır. Yüz binlerce takipçiye sahip bir hesapta kaç kişinin sizin hedef kitlenize uygun olduğunu hesaplamaya çalışırken, az takipçili ve takipçisiyle aynı dili konuşan nano influencerlar markalar için dönüşüm oranları daha yüksek kampanyalar oluşturabilecek.

2. Yüksek Etkileşim Oranları

Nano Influencerlar takipçileriyle bire bir iletişim halindedirler. Takipçi sayıları az olduğu için her yoruma ve mesaja cevap verebilirler. Bu sayede potansiyel etkileşimleri çok daha güçlüdür. 30 binden fazla takipçisi olan hesapların etkileşim oranları yüzde 1–2 arasındayken, 5 bine yakın takipçisi olan nano influencerlar yüzde 7 ila 10 arasında etkileşim oranına sahiptirler.

Sosyal medya hesaplarında etkileşime dayalı yarattıkları bu samimiyet ortamı, markalar ve müşteriler arasındaki mesafeyi kapatır. Markaların doğrudan iletişim kuramadığı müşteri kitlesine iletmek istenen mesajı direkt olarak taşıyabilirler.

3. Takipçiyle Kurulan Güven

Siz olsanız karşılaştığınız Instagram reklamına mı yoksa bir arkadaşınızın tavsiyesine mi güvenip ürün satın alırdınız? Nano Influencer Pazarlama tam olarak bu iki seçeneği birleştiriyor.

Yapılan son araştırmalarda nano influencer paylaşımını gören bir takipçinin , normal bir müşteriye kıyasla 22 kat daha fazla satın alma eyleminde olduğu belirtilmiştir. Bunun nedeni takipçileri tarafından güvenilir bir arkadaş olarak görülmeleri.

Yaptıkları tanıtım kampanyalarını gören takipçiler bunu paralı bir reklam olarak değil arkadaşlarından aldıkları bir tavsiye olarak konumlandırıyorlar. Bunun yanı sıra influencer’ın takipçisi arttıkça ‘içimizden biri’ olma özelliğini yitiriyor ve takipçiler gördükleri her reklamda içerik yerine o influencerın kazandığı parayı düşünmeye başlıyor. Sonuca baktığımızda nano influencerlar takipçilerini ‘ünlü olmadıkları’ için etkileyebiliyorlar.

Photo by Adem AY on Unsplash

Gün geçtikçe markaların daha çok yatırım yaptığı nano influencer pazarlama, markanın potansiyel müşterilere karşı daha güven verici bir imaj çizmesinde rol alıyor. Tanıtımı yapılacak ürün veya hizmetin ulaşması gereken niş kitleye halihazırda ulaşmış nano influencerlar, yarattıkları samimiyet ortamında takipçilerine uygun mesajları ileterek satışların artmasına büyük katkılar sağlıyorlar.

Siz de pazarlamanın geleceğinin en önemli oyuncuları Nano Influencerlar ile çalışmak isterseniz www.coinfluencer.co üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Nano Influencer Pazarlama hakkında daha fazlası için

--

--