Nano Influencer Pazarlama Neden Önemlidir?

Co-Influencer
3 min readAug 20, 2021

Nano Influencer Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Sosyal medya platformlarında her gün binlerce içerik üretiliyor. Bu içeriklerin bazıları trendlere ve algoritmalara uygun olup binlerce kişiye ulaşırken bazıları ise iki haneli erişim sayılarında kalıyor. Markanızın sosyal medya hesaplarından paylaştığı içerik veya yayımladığı reklamların da beklediğinizden daha az kişiye ulaşma veya daha az müşteri dönüşümü gerçekleştirme ihtimali her gün üretilen binlerce içerik arasında hayli yüksek. Nano Influencer pazarlama ise bu riski özgün, samimi ve yaşam deneyimleriyle harmanlanmış içeriklerle egale etmenize olanak sağlıyor.

Nano Influencer Nedir?

Nano Influencer Pazarlama , insanların satın alma davranışlarının, sosyal çevresinin tavsiye ve deneyimlerine göre gerçekleştiği gerçeğini üzerine inşa edildi. Nano influencerlar 500–10.000 arasında takipçiye sahip olan organik içerik üreticisidirler. Kendi takipçilerini tanıyan nano influencerlar, nasıl paylaşım yapmaları gerektiğini, hangi segmentteki kesime hitap ettiklerini biliyorlar ve yaşamla harmanlanmış içerikler üretiyorlar.

Photo by dole777 on Unsplash

Yaşam Deneyimleriyle Harmanlanmış İçerikler

Peki insanların paylaşım yaparken gerçekten önerdikleri ve memnun kaldıkları içerikleri paylaşmasını nasıl değerlendirmeliyiz? Bunu gelin günlük hayatımıza uyarlayalım. Yeni bir elbise almayı düşünürken iki marka arasında kalan biri, arkadaşlarında gördüğü markaları almaya daha meyillidir.

Bu noktada, yapılan araştırmalara göre insanların %83’ü arkadaşlarından ve yakın çevresinden gelen önerileri daha dikkate alıyor.

Nano Influencer pazarlama ise bu öneri ve tavsiye mekanizmasını, sosyal medya üzerinden algoritmalara ile trendlere uygun ve reklam kokmayan bir şekilde otomatize ediyor. Markanızı; insanlara arkadaşları anlatıyor.

Bir Değil Yüzlerce Nano Influencer

Sosyal medyada yapılan pazarlama çalışmaları, ne kadar tek kişi bazlı? Bunu hiç düşündünüz mü? Hatta sosyal medya hesaplarınızı kullanırken hep denk geldiğimiz insanlar aynı kişiler oluyor ve bu durumu kanıksamadan görmeye devam ediyoruz. Artık sosyal medya kullanıcıları, yüzbinlerce takipçisi olan Influencer’ların yaptığı tanıtım içerikli paylaşımların reklam çalışması olduğunu biliyor ve bu paylaşımlara karşı da psikolojik bir bariyer oluşturuyorlar. Nano Influencer ise kişilerin kendi hayatlarından, bir marka işbirliği oluşturmasını beklemedikleri insanlar. Bu noktada sosyal medya kullanıcısı; Nano Influencer’ın yaptığı paylaşımın reklam olduğunun farkında olsa dahi kendi çevresinden biri olması sebebiyle paylaşım için herhangi bir Influencer paylaşımı için geliştirdiği psikolojik bariyer olmadan inceliyor.

Nano Influncer Marketing bu noktada büyük bir havuzu ulaşmanızı sağlıyor. Saatlerimizi harcadığımız sosyal medya hesaplarında aslında hepimizin birer Nano Influencer olduğumuzu biliyor musunuz? Yüzlerce nano influencer ise bir araya gelerek etkileşim verimliliğini en yüksek noktada tutuyor.

Photo by Luke van Zyl on Unsplash

Reklamlardan Kaçmak

Sosyal medyanın büyük kitlelere ulaşma gücü gün geçtikçe artıyor. Markalar başta olmak üzere pek çok kuruluş; insanlara ulaşabilmek için sosyal medya kullanılırken bir yandan ürün tanıtımları, reklamlar içerikleri, iş birlikleri gibi alışmaya ve hatta sıkılmaya başladığımız bir gerçeklik de ortaya çıktı. Buna karşın; nano influencer olmanın getirdiği organik içerik üretme akımı ise insanlar üzerinde gerçekçi etkisini gün geçtikçe artırmaya devam ediyor.

Gelecekte uzun dönemde de sosyal medyayı ve sosyal medyanın etkilerini hayatımızda hissetmeye devam edeceğiz. Nano influencer pazarlamanın önünün açık olduğunu düşünen marka ve iş sahipleri, nano influencer pazarlamasının avantajlarını kullanmaya başladı bile.

Co-Influencer sitesini ziyaret ederek, Nano Influnecer pazarlamasının detaylarını öğrenebilirsiniz. Nano influencer çalışmalarını tercih etmenin, geleceğin reklam pazarlamasına tohumlar ekmek olduğunu hatırlatmak isteriz!

www.coinfluencer.com

Nano Influencer Pazarlama hakkında daha fazlası için:

--

--