Nano Influencer Pazarlama Nedir?

Co-Influencer
3 min readAug 20, 2021

Nano Influencer Pazarlama Nedir ve Markanıza için Neden Önemlidir?

Günümüzde sosyal medyanın yaygın kullanımı ile birlikte Influencer pazarlama iş dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Bu hızlı girişi takip eden ve gittikçe popülerleşen bir diğer kavram ise nano influencer pazarlama.

Nano Influencer Kimdir?

Nano influencer takipçi sayısı 500–10.000 arasında olan organik içerik üreticileridir. Takipçi sayılarının mikro ve makro influencerlara göre düşük olmasına rağmen etkileşimleri çok daha yüksek kişilerdir. Bu durumun sebepleri ise:

· kendi çevrelerinden oluşan tamamen organik takipçiye sahip olmaları

· doğal, samimi, reklam kokmayan içerikler paylaşmaları.

Nano influencer yakın bir arkadaşınızından tavsiye alıyormuş hissini veriyorlar. Bunu öğrendikten sonra çevrenizde ne çok nano influencer olduğunu fark edeceksiniz.

Dönelim Nano Influencer Pazarlamaya

Kendimizden de bildiğimiz üzere, tüketicilerin bir ürünü satın almasındaki önemli etkenler arasında diğer kullanıcıların yorumları ve yakın çevresinin tavsiyeleri yer almaktadır. Özellikle kendi sosyal çevremizden yakın olduğumuz birisi bize bir tavsiye veriyorsa o ürüne ya da markaya karşı olan güvenimiz ve dolayısıyla satın alma isteğimiz daha çok artar. Nano Influencer Pazarlama ise bu tavsiye sistemini otomatize eder ve ağızdan ağıza pazarlamayı dijital dünyaya taşır.

Amerikalı iş insanı Scoot Cook “ Bir marka artık tüketiciye ne olduğunu söylediğimiz şey değil, tüketicilerin birbirine ne olduğunu söylediğidir.” diyor. Eğer markanızın müşterileriniz arasındaki konumuna yön vermek istiyorsanız nano influencer pazarlama yapmaya başlayabilirsiniz.

Nano infleuncerların etki gücü markanız hakkında istediğiniz etkiyi yaratmakta size yardımcı olacaktır.

Nano Influencer Pazarlama Yapmanın Markanıza Faydaları

1-Markanıza Olan Güven Artacaktır

Globalde yapılan bir ankete göre insanların %85’i arkadaş ve aile tavsiyelerine ürün ve hizmetler hakkında tavsiyelerine güvenmektedir. Nano influencerların takipçileri neredeyse hepsi kendi arkadaş çevreleri ve aileleri olduğu için kendilerine duyulan güven markanıza karşı olan algıyı da olumlu etkileyecektir.

2-Markanıza ya da Projenize Uyumlu Kitleyi Kolaylıkla Seçebilirsiniz

Her biri, spesifik bir demografiye ilgi alanlarına sahip kitlelere hitap eden nanao infleuncerlar sayesinde markanıza ya da projenize uygun kitleyi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Photo by Firmbee.com on Unsplash

3-Kitlenize Samimi ve Doğal Yaklaşma Fırsatı Elde Edebilirsiniz

Kendi yaşamlarından ve deneyimlerinden harmanlayarak doğal içerik üreten nano influencerlar; kitlenize reklam kokmayan, sıcak, samimi yaklaşmanıza fırsat sağlar.

4-Daha Düşük Maliyet ile Yüksek Etkileşim Elde Edin

Bir kariyer olarak sosyal medyayı önceliklendirmeyen nano influencerlar ile Mega/Makro/Mid-Tier/Mikro Influencerlara kıyasla daha düşük maliyet ile yüksek etkileşim oranları elde edersiniz.

Günümüzde insanlar her yerde yayınlanan reklamlar ya da yüzbinlerce takipçili Influencerların tavsiyelerinden çok arkadaş tavsiyelerine daha çok güvenmektedir.

Nano influencerlar ile takipçileri arasında güçlü bir iletişim bulunmaktadır. Bu durum markaların duyurmak istediği ürün ve hizmeti müşterilerine daha kolay ve rahat ulaştırmasını sağlamaktadır.

Nano Influencer Pazarlama ile düşük maliyet ile yüksek dönüşüm oranları elde edersiniz.

Siz de kendi markanız için bir Nano Influencer Pazarlama çalışması yapmak istiyorsanız: www.coinfluencer.co

Nano Influencer Pazarlama hakkında daha fazlası için:

--

--